10 miliardów w aktywach PPK!
Pracownicze Plany Kapitałowe są produktem, który notuje wzrosty, pomimo spadków na rynku
Publikacja Biuletynu PPK na koniec lipca wskazywała 9,58 mld, ale już w tym tygodniu wartość aktywów sięgnęła 10 miliardów.
PPK a spadki na rynku
Automatyczny zapis, dopłaty Pracodawcy i Państwa powodują, że Pracownicze Plany Kapitałowe są produktem, który notuje wzrosty, pomimo spadków na rynku. Planując długoterminowe oszczędzanie, fundusze zdefiniowanej daty są konstrukcją sprzyjającą zyskom.
– To normalne, że na rynku są różne momenty – wzrostów, stabilizacji, spadków. W momencie, gdy w zeszłym roku PPK przynosiły bardzo wysokie stopy zwrotu sięgające kilkunastu, a momentami nawet 30 proc., studziłem euforię. W czasie niedawnych spadków radziłem zachowanie spokoju. Bo w długoterminowym oszczędzaniu lata tłuste przeplatają się z chudymi. Drzewa nie rosną do nieba, zawsze jest też dno przeceny. Najważniejszy jest trend – mówi w gazecie „Parkiet” Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. – A PPK ma nadzwyczajną, niespotykaną w innych produktach przewagę – dopłaty od pracodawcy i państwa – dodaje.
Jaka jest wartość aktywów PPK?
Covid i wojna w Ukrainie nie sprzyjały ani partycypacji, ani wzrostowi aktywów. Po wahaniach w ostatnich miesiącach, lipiec przyniósł wzrost w wysokości aż 561,64 mln zł, a aktualna wartość aktywów wynosi 9,58 mld zł. Największa liczba oszczędzających pracuje w firmach zatrudniających 250 i więcej pracowników, a największą partycypację notujemy w województwie mazowieckim – są to dane na 30 lipca opublikowane w najnowszym Biuletynie PPK.
Jednakże już w sierpniu, zgodnie z informacją podaną przez Bartosza Marczuka, aktywa sięgnęły 10 miliardów złotych, zaś łączna partycypacja w PPK doszła do 33%.
Ten szybki przyrost stanowi o przekonywaniu się Polaków do długoterminowego oszczędzania, które od dekad funkcjonuje już na zachodnich rynkach.
(ahp)