DGP: Kiedy wypłata z PPK jest zwolniona z podatku?
istotny aspekt funkcjonowania systemu
Dokonując wypłaty z PPK nie zawsze trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Ten istotny aspekt dotyczący funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych został ostatnio poruszony na łamach Dziennika Gazety Prawnej (DGP). Jakie warunki muszą zaistnieć, żeby móc skorzystać z tego prawa i na co należy zwrócić uwagę?
Oszczędzanie w PPK wiąże się niewątpliwie z wieloma z korzyściami. Jedną z nich jest wypłata zgromadzonych środków w dowolnym, wybranym przez siebie momencie życia. Dobrze jest wiedzieć kiedy jest to najbardziej opłacalne i właśnie o tym traktuje ostatnio opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej artykuł zatytułowany Kiedy wypłata z PPK jest zwolniona z podatku?
Wypłata środków z PPK przed 60. rokiem życia
W razie wycofania przez uczestnika PPK środków przed 60. rokiem życia, czyli – jak nazywa to ustawa o PPK – dokonania zwrotu, uczestnik PPK otrzymuje w całości środki pochodzące ze sfinansowanych przez niego wpłat do PPK oraz 70% środków z wpłat sfinansowanych przez jego pracodawcę, po pomniejszeniu o 19% zryczałtowany podatek dochodowy (podatek Belki), który naliczany jest od zysków wypracowanych przez tę część środków – pisze Małgorzata Jankowska, ekspert PFR Portal PPK na łamach DGP.
Podatek od wypłaty PPK – kiedy uczestnik nie musi płacić?
Przewidziano (…) dwie szczególne sytuacje umożliwiające wypłatę środków z PPK przed 60. rokiem życia bez obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.
Tak jest w przypadku wypłaty do 25% środków (bez obowiązku zwrotu tych środków na rachunek PPK) w razie poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka.
A także w przypadku wypłaty do 100% środków z rachunku PPK na pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego np. na zakup mieszkania, jeśli zostaną one – w terminie określonym w umowie z instytucją finansową – zwrócone na rachunek PPK – objaśnia autorka publikacji.
Cały artykuł można znaleźć tutaj.
(ad)