Dlaczego warto oszczędzać w PPK?
zalety Pracowniczych Planów Kapitałowych
PPK jest atrakcyjnym programem, bo nie oszczędzasz sam. Na Twoje prywatne oszczędności składa się dodatkowo Twój pracodawca (dokłada od siebie min. 1,5% Twojego wynagrodzenia) i Państwo (250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł dopłaty rocznej).
Twoje wpłaty trafiają na utworzony specjalnie dla Ciebie imienny rachunek PPK, do którego masz bieżący dostęp. Dostęp do rachunku umożliwia Ci nie tylko monitorowanie stanu Twoich oszczędności, ale także dysponowania środkami zgromadzonymi na tym rachunku.
Szeroki wachlarz możliwości
Możesz:
- przed 60. rokiem życia, dokonać zwrotu środków zgromadzonych na Twoim rachunku PPK (z potrąceniami) – bez podawania przyczyny;
- w przypadku poważnego zachorowania Twojego, Twojego dziecka lub współmałżonka – wypłacić do 25% środków zgromadzonych na Twoim rachunku PPK (bez obowiązku zwrotu);
- przed ukończeniem 45 lat, skorzystać z wypłaty do 100% środków zgromadzonych na Twoim rachunku PPK – z przeznaczeniem na wkład własny przy kredycie hipotecznym (z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat);
- po 60. roku życia możesz wypłacić środki bez żadnych potrąceń (wypłata w co najmniej 120 miesięcznych ratach).
Istotne informacje dotyczące PPK
Pamiętaj:
- to Ty decydujesz w jaki sposób chcesz wypłacić środki po 60. roku życia (jednorazowo, czy w ratach);
- uczestnicy PPK zarabiający miesięcznie do 1,2 krotności minimalnego wynagrodzenia mogą obniżyć swoją wpłatę podstawą do PPK nawet do 0,5%;
- zgromadzonym kapitałem zarządzają instytucje finansowe, spełniające rygorystyczne kryteria;
- oszczędzasz w funduszu zdefiniowanej daty, który automatycznie dostosowuje politykę inwestycyjną do Twojego wieku;
- koszty zarządzania środkami zgromadzonymi na Twoim rachunku są bardzo niskie i nie mogą przekroczyć wartości 0,6% aktywów netto funduszu w skali roku.
Uwaga! Rezygnując z oszczędzania w PPK, pozbawiasz się wpłat pracodawcy, dopłat od Państwa i oczywiście zysków, które mogłyby wypracować środki gromadzone na Twoim rachunku PPK.
Zyski z inwestycji w PPK
W porównaniu z tym, ile wpłacili uczestnicy PPK, w 2020 roku zyskali oni na inwestycji w PPK od 80 do 122%. Wynika to z finansowania wpłat także przez pracodawcę, dopłat od państwa oraz dobrych wyników finansowych funduszy.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Zadzwoń na Infolinię PPK pod numer 800 775 775 od poniedziałku do piątku w godz. 8-17 i zapisz się na bezpłatne webinaria, formularz rejestracyjny do zapisu i aktualny harmonogram znajdziesz tutaj.
(łs)