PPK pokutują za cudze grzechy – wywiad z Robertem Zapotocznym
w „Pulsie Biznesu”
W dzisiejszym numerze „Pulsu Biznesu” (25.01) ukazał się wywiad z Robertem Zapotocznym, prezesem PFR Portal PPK. Dlaczego program, w którym można zyskać kilkadziesiąt procent, skusił ok. 31 procent zatrudnionych?
Emocje czy ekonomia
Mimo najwyższej stopy zwrotu na rynku, w Pracowniczych Planach Kapitałowych oszczędza co trzecia osoba zatrudniona. Osoby, które rezygnują z programu, częściej podejmują decyzję na podstawie emocji, zamiast wziąć po uwagę przesłanki ekonomiczne. – Nadal odczuwamy skutki dezinformacji dotyczącej OFE. Wiele też zależy od nastawienia pracodawców. Dzielimy ich na trzy grupy. Zacznę od tych, którzy wręcz zachęcają pracowników do uczestnictwa w PPK. Doceniamy takie firmy – w ubiegłym roku nagrodziliśmy kilkanaście podmiotów, a następne wyróżnienia przyznamy już w marcu. Kolejna grupa to pracodawcy, którzy umożliwiają pracownikom oszczędzanie, ale nie zachęcają ich do tego. Trzecia to firmy, które to uniemożliwiają, działając na szkodę pracowników – mówi w wywiadzie Zapotoczny.
Atrakcyjny benefit
Co jeszcze, poza nastawieniem pracodawców, wpłynęło na brak zainteresowania tak korzystnym programem? Robert Zapotoczny przytacza kilka przykładów z własnej obserwacji, radzi także przedsiębiorcom, by potraktowali PPK jako atrakcyjny benefit, który może przyciągnąć i zatrzymać brakujących na rynku pracowników. Pokazuje również konkretne zyski dla uczestników programu oraz zachęca do korzystania z serwisu MojePPK, na którym można sprawdzić stan swoich oszczędności. – Wyniki funduszy działających w ramach PPK są obecnie wyższe niż inflacja. (…) Tutaj, odkładając co miesiąc, zyskuje się 70 proc. tylko dzięki dopłacie od pracodawcy, nie licząc reszty korzyści. Takich zysków nie daje lokata bankowa, obligacje, ani fundusz – zaznacza. Zdaniem prezesa, na korzyść PPK wpływa czas i rzetelna komunikacja. Potrzebny jest także przegląd ustawy i przeanalizowanie, jakie zmiany mogą poprawić postrzeganie programu.
PPK oczami ekspertów
O to, co miało wpływ na partycypację w PPK i co można zmienić, by udoskonalić program, dziennikarka Karolina Wysota zapytała także trzech ekspertów. Łukasz Witkowski, senior associate Mercer Marsh Benefits, wskazuje przede wszystkim dwa czynniki, które miały wpływ na uczestnictwo w programie. Pierwszym z nich jest negatywna konotacja, wiążąca go z OFE, mimo że są to zupełnie odmienne rozwiązania. Drugim powodem jest niski poziom zaufania społeczeństwa do państwa. Jednocześnie ekspert pokazuje konkretne zyski uczestnika PPK. – Czy można wyobrazić sobie bardziej opłacalną inwestycję w powszechnie dostępnym systemie? – pyta retorycznie Witkowski.
Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem. Zapraszamy także na szkolenia on-line dla pracowników, które w prosty sposób przedstawiają założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przy planowaniu swojej przyszłości finansowej warto odłożyć na bok emocje i podejmować decyzje w oparciu o rzetelną wiedzę i racjonalne argumenty.
(mds)